Advertisement

Three Fremont County wrestlers won individual championships Saturday at the state wrestling tournament in Casper.

Riverton’s Ridge Briggs was crowned champion in the 145 lb class in 3A after beating Hagen Lamoreaxu in the final vai fall at 2:24. That is Ridge’s third championship.

Advertisement

Lander’s Jack Sweeney was champion at 170 in class 3A. He beat Bo Dearcom from from Powell in the championship round via fall at 3:22.

Shoshoni’s Tryston Truempler was champion at 152 in class 2A. Tyrston beat Kyle Breen of Tongue River via a 10-5 decision in the championship match.

Complete wrestling results from TrackWrestling.com can be found here.

3A top 6 placers from Fremont County

  • 6th Place – Gabriel Harris of Lander – at 132
  • Tray Hyatt of Riverton 3rd at 152
  • Kaden Gatenbein of Riverton 3rd at 195

2A top 6 placers from Fremont County:

  • 2nd Place – KC Gibson of Wind River at 106  – Lost to Colton Coffman of Lusk in championship
  • 5th Place – Nicky Knigge of Shoshoni at 113
  • 3rd Place – James Knigge of Shoshoni at 132
  • 5th Place – Pehton Truempler of Shoshoni at 138
  • 4th Place – Kadon DeWitt of Shoshoni at 145
  • 5th Place – Duke Gibble of Shoshoni at 160
  • 6th Place – Colter Collver of Wind River at 170
  • 2nd Place – Colton Befus of Wind River at 195. Lost in championship to Tate Carson of Southeast by 8-4 decision.
  • 3rd Place – Tucker Jensen of Wind River at 220
  • 5th Place – Jonathan Hilder of Shoshoni at 220
  • 5th Place – Cole Barrett of Wind River at 285

Team Scores

2A Team Scores
1 Moorcroft 203.5
2 Lovell 137.0
3 Shoshoni 129.0
4 Cokeville 119.0
5 Southeast 117.5
6 Thermopolis 114.0
7 Wright 113.5
8 Greybull-Riverside 112.0
9 Kemmerer 110.0
10 Wind River 104.0
11 Hulett 96.5
12 Niobrara County 81.5
13 Glenrock 80.5
14 Big Piney 76.5
15 Lingle-Ft. Laramie 57.0
16 Rocky Mountain 46.5
17 Tongue River 31.0
18 Sundance 26.0
19 Saratoga 21.5
20 H.E.M. 14.0
21 Dubois 4.0
22 Wyoming Indian 3.0
3A Team Scores
1 Star Valley 244.0
2 Douglas 198.0
3 Worland 168.5
4 Powell 158.5
5 Lyman 117.0
6 Cody 116.0
7 Pinedale 107.5
8 Burns-Pine Bluffs 94.0
9 Riverton 87.0
10 Rawlins 69.0
11 Buffalo 59.0
12 Newcastle-Upton 58.0
13 Wheatland 56.5
14 Lander 47.0
15 Jackson 46.0
16 Mountain View 40.0
17 Torrington 30.0
4A Team Scores
1 Kelly Walsh 211.0
2 Green River 208.5
3 Cheyenne East 202.0
4 Thunder Basin High School 189.0
5 Natrona County 185.0
6 Sheridan 156.0
7 Evanston 100.5
8 Rock Springs 100.0
9 Cheyenne Central 84.0
10 Campbell County 74.0
11 Cheyenne South 35.0
12 Laramie 33.

If we missed anybody or if you have more details for us, feel free to shoot an e-mail to: [email protected]!

Have a news tip or an awesome photo to share?